Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Д-р Пановски предупредува: БРОЈКИТЕ МОЖЕ ДА ОДАТ И НАД 1.000 СЛУЧАИ ДНЕВНО (ВИДЕО)

Без одлучна битка и здружен фронт на сите чинители во општеството против коронавирусот бројките допрва ќе раснат, вели доктор Никола Пановски за Канал 5 кој предупредува на црни сценарија и со над 1.000 заразени дневно

– Не само црвен туку да имаше некој виолетов аларм, навистина уште пред да залади пред, да дојде во полна сила есента овие бројки се многу големи. Рекордот ќе трае многу кратко, за брзо ќе биде соборен , бидејќи по мене овие, се некаде од петок и сабота, а сега ќе дојдат од сабота и недела, па ќе дојдат тие случаи кои овие ги заразиле дома, така да тоа ќе се шири, рече Пановски.

Тој додаде дека ова е сериозен проблем и треба сите да се вклучат и власт и опозиција и верски лидери и доктори, да ги убедат граѓаните да ги почитуваат мерките, затоа што ќе колабираме не само здравствено и економски.

Пановски потенцира дека ако продолжи непочитувањето на мерките, властите треба да размислат за повторно воведување на полициски час или други забрани за движење.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...