Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Гренел го откри ПЛАНОТ НА ТРАМП ЗА СРБИЈА

Специјалниот пратеник на американскиот претседател Доналд Трамп за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, изјави дека САД имаат поинаков пристап од оние што се занимавале со косовското прашање веќе 30 години и не можат да го решат.

Тој зборуваше за неодамна потпишаниот договор од Вашингтон како гостин на Конференцијата на српско-американските лидери (SALC).

Во своето обраќање, Гренел рече дека неговиот татко и браќа се христијански мисионери и дека пристапот на администрацијата на Трамп е прво да се создадат услови за економски напредок во регионот на Западен Балкан, а потоа да се занимаваат со политички прашања и додаде:

– Ако погледнете внимателно, нашиот Господ Исус Христос најпрво ги реши суштинските проблеми на луѓето што ги сретна, ги нахрани, ги напои, ги лекуваше, пред да ги поучи или да се обиде да ги упати кон себе.

Тој се осврна и на потребата од градење доверба меѓу Србите и Американците.

– Му реков на претседателот (на Србија) Александар Вучиќ, верувај  ни и дај ни шанса, бидејќи имаме поинаков пристап од оние кои се занимаваат со овие прашања веќе 30 години не можат да ги решат, рече Гренел.

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....