Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

(ВИДЕО) ХАОС ВО АТИНА: Илјадници луѓе на улиците, по прогласувањето на Златна зора за криминална организација

Причина за протестите во Атина е пресудата за популарната политичка групација, екстремно десничарската “Златна зора”, која атинскиот суд утрово ја прогласил за криминална.

“Златна зора”, потсетуваме, била трета по сила партија во грчкиот парламент во времето на грчката должничка криза. 

Со денешната пресуда завршил петгодишниот судски процес. Со пресудата е утврдено дека седуммината поранешни пратеници, вклучувајќи го и лидерот на партијата Николаос Михалолиакос, се виновни водење на криминална организација, додека останатите се виновни за учество во криминална организација.

Пред судот бил одржан, како што пишува “AP”, антифашистички собир, на кој присуствувале околу 15.000 луѓе. Меѓутоа, на улиците имало и приврзаници на Златна зора, и дошло до помали судири со полицијата која од група граѓани била гаѓана со камења.

“AFP” пренесува дека бил фрлен солзавец и дека се користени водени топови.

Групата мажи која се судрила со полицијата носела качулка, а кон органите за ред фрлала молотови коктели, димни бомби и разни други предмети на полициските сили.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...

Забава

Теодора Џехверовиќ искрено се посрамоти кога откри дека истетовирала погрешен збор на ногата, па пораката што сакала да ја испрати доби сосема поинакво значење...