Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

АЛСАТ ексклузивно: Уапсена група „рибари на тендери“

Околу 20 лица паднаа во мрежата на Финансиската полиција, по неколкумесечна истрага.

АЛСАТ дознава дека повеќето од нив се приведени одделно, но операцијата сè уште трае за останатите челнови кои се следени од властите. АЛСАТ од свои извори дознава дека станува збор за добро организирана група банкари, сметководители и бизнисмени, кои покрај затајувањето данок, отишле дотаму што планирале јавни тендери од институциите во земјава.

Приведените лица се очекува наскоро да бидат изведени пред Судот за мерка притвор. Исто така, сè уште не се познати износот присвоен од групата и штетата предизвикана на државата.

најчитани вести

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...