Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ТРИК ПРАШАЊЕ: Кој е вистинскиот крадец!?

За време на грабежот на банка во Цирих, Швајцарија, разбојник им викал на сите присутни во банката при упадот: „Сите долу и под тишина ! Парите и припаѓаат на државата, но животот ви припаѓа исклучиво на вас“. Сите во банката лежеа на подот во најголема тишина. Ова се нарекува „концепт на промена на размислување“. Тоа го менува конвенционалниот начин на размислување кај луѓето.

Кога една дама лежеше многу провокативно на масата, разбојникот и викна: „Те молам биди цивилизирана. Ова е грабеж, а не силување“. Тоа значи „да се биде професионалец“. Фокусот е само на она што сте обучени да го правите.

Кога разбојниците се вратиле дома, младиот разбојник (магистер по економија) му рекол на постариот разбојник (кој завршил само шесто одделение во основно училиште) : „Голем брате, ајде да изброиме колку пари имаме“. Постариот разбојник категорично одбил, велејќи: „Вие сте многу глупави. Имаме толку многу пари што ќе ни требаат 3 дена да ги изброиме. Вечерва, кога ќе го вклучиме телевизорот, тие ќе ни кажат на вестите колку сме украле од банката“. Ова се нарекува „Искуство“. Во денешно време поважно е искуството од дипломата.

Додека разбојниците биле во бегство, директорот на банката му рекол на супервизорот веднаш да повика полиција, но супервизорот му одговорил: „Чекај, ајде прво да земеме 10 милиони евра од банката за нас и да ги додадеме на 70 милиони што ги изгубивме од банката“. Ова се вика „сурфање на бранови“. Тоа е претворање на неповолна ситуација во своја корист. Супервизорот рече: „Би било добро секој месец да не ограбуваат вака“. Тоа се вика „убивање на досада“.

Вашата сопствена среќа е поважна од работата што ја работите. Следниот ден, се појави вест дека биле украдени 100 милиони евра од банката во грабежот. Разбојниците бројат и бројат, но не можеа да избројат повеќе од 20 милиони. Разбојниците биле многу лути и разочарани. „Ризикувавме животи и добивме само 20 милиони“. Директорот на банката лесно зеде 80 милиони евра со врвовите на прстите. “Изгледа подобро е да се едуцираме отколку да станеме разбојници“. Тоа се вика „знаењето вреди колку само златото“. Менаџерот на банката е насмеан и среќен затоа што сега ги покри своите загуби на пазарот со овој грабеж. Ова се нарекува „искористување на можноста“.Па кои се вистинските крадци во оваа приказна!?

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...