Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТЕНЗИИ ВО САД: Вооружени Афроамерикански групи маршираат по улиците (ВИДЕО)

Добро вооружена група од Афроамериканци, НФАК, во слободен превод „Коалиција без зае**вање, се собра во Лафајет, Луизијана, како би протестирала против полициското насилство.

Собирот се одржа за време на растечки расни тензии во САД. Неколку десетици Афроамериканци со автоматски пушки, маршираа низ Лафајет, а многу од нив носат панцири и друга воено тактичка опрема.

Насобраните побараа правда за Трејфорд Пелерин, маж кој полицијата го застрела во август. Исто така, се наведува дека една од причините за собирот е што еден од конгресмените на државата преку фејсбук се заканувал на групата.

Лидерот на НФАК, кој се претстави како Грандмастер Џеј, одржа говор во кој истакна дека слоганот на актуелниот претседател Доналд Трамп, „Да ја направиме Америка повторно голема“, не се однесува на црнците.

Не можам да се сетам на времето кога било добро за нас, порача на масата насобрани која потоа извикува „Црна моќ!“

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...