Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Сакате уникатна маска?! Еве оваа чини колку пет стана: ОД ДИЈАМАНТИ Е!

Маската која чини „скромни“ 250 000 долари, односно 212 215 евра е прикажана од страната на златарницата „Џејкоб и ко“. Обложена е со дијаманти и вело злато и тоа на начин што се создава впечаток на вистинска ткаенина.

За изработка на маската се искористени 3040 дијаманти со вкупно 73, 27 карати. Ја дизајнирал основачот на компанијата, Џејкоб Арабо со помош на тим златари. Тешка е 156, 9 грама и треба да се носи преку заштитната маска. 

Прво било дизајнирано едно парче, но компанијата веќе почнала да прима нарачки.

Директорот на компанијата Кит Стрендберг рекол дека нивната златарница е позната по тоа што на секојдневните работи им дава нов живот, од кравати и ракавици, до фустани и долна облека. Сега кога сите мораат да носат маски, тие решиле на овој обавезен предмет да му дадат малку елеганција и сјај.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...

Свет

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, починал на 38-годишна возраст, потврди владата на таа земја. Азим, кој бил четврти во редот за државниот...