Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Научниците тестирале спреј за нос ко штити од корона на творови – ОВИЕ СЕ РЕЗУЛТАТИТЕ

Спреј за нос што треба да се прска еднаш неделно, може да обезбеди солидна заштита од коронавирусот, пренесува „Дејли мејл“.


Спрејот досега бил тестиран на творови, кои еден ден пред да бидат изложени на коронавирус – примиле по две дози од лекот – вештачки создадени молекули кои го стимулираат имунитетот.

Резултатите покажале дека спрејот ја намалил реакцијата на вирсуот во носот на творовите за дури 96 отсто, со што е намален ризикот од инфекција и ширење на болеста.

Препаратот INNA-051 ќе почне да се тестира на луѓе во наредните четири месеци. Производот првично бил развиен за заштита од вируси, настинки и грип, но сè уште чека одобрување, бидејќи засега не е докажано дека делува без проблем.

Меѓутоа, претходните истражувања покажале дека го забрзува антивирусниот одговор во клетките во грлото на здравите волонтери и оние кои страдаат од астма, како и дека кај глувците обезбедува продолжена заштита од риновируси кои предизвикуваат течење на носот кај луѓето.

Ако се одобри овој спреј, може да пружи дополнителна заштита за оние кои се во зголемен ризик од зараза од Ковид-19, вклучувајќи ги постарите лица и оние кои имаат хронични заболувања.

Студијата која ги опишува деталите за тестирањето на препаратот INNA-051 е објавена на порталот „BioRxiv“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...