Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Инстаграм тестира нови функции со цел да го намали ВОЗНЕМИРУВАЊЕТО на платформата

Инстаграм објави дека тестира две нови функции со цел да ги намали „негативните интеракции, малтретирање и вознемирување“ на платформата.

Првата опција автоматски ќе ги скрие коментарите што корисниците може да ги сметаат за навредливи, конкретно оние што се слични на пријавените коментари ќе бидат скриени.

Корисниците на чиј пост се напишани коментарите ќе можат да ја видат содржината на скриените, но оние што се против упатствата на заедницата автоматски ќе се отстранат.

Другата карактеристика вклучува прикажување на „предупредување за коментар“ на корисниците кои постојано се обидуваат да објават „потенцијално навредливи коментари“.

Компанијата за социјални медиуми истакна дека предупредувањата „оставете ги луѓето да одвојат еден момент да се повлечат и да размислат за своите зборови и да ги изнесат потенцијалните последици доколку продолжат“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...