Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Земјата не е единствената планета на која може да се живее

Изгледа дека Земјата не е најдобрата планета за живеење на универзумот.

Истражувачите идентификуваа неколку планети надвор од нашиот Сончев систем кои може да имаат многу посоодветни услови за живот, од самата Земја.

Една студија предводена од научникот на Државниот универзитет во Вашингтон, Дирк Шулце-Макуч, неодамна објавена во списанието „Астробиологија“, детално ги опишува карактеристиките на можните „погодни за живеење“ планети, каде се вклучени оние кои се постари, малку поголеми, малку потопли  и веројатно повлажни од Земјата.

Исто така животот може полесно да цвета и на планета опкружена со sвезди, бидејќи животниот век може да биде подолг отколку на Земјата.

„Со доаѓањето на идните вселенски телескопи, ќе добиеме повеќе информации, па затоа е важно да избереме некои цели“, рече Шулце-Макуч, професор од УСУ и Техничкиот универзитет во Берлин.

 „Мора да се фокусираме на одредени планети кои имаат најмногу ветувачки услови за сложен живот, сепак, мора да бидеме претпазливи да не заглавиме во потрага по втора Земја, бидејќи може да има планети кои можат да бидат посоодветни за живот од нашата.

Водата е клучот за животот и авторите тврдат дека малку повеќе би помогнало, особено во форма на влага, облаци и влажност. Нешто потопла температура, просечно од околу 5 степени Целзиусови поголема од Земјата, заедно со дополнителната влага, исто така, ќе биде подобра за живот. Оваа предност за топлина и влажност се гледа на Земјата со најголем биодиверзитет во тропските шуми.

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....