Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЕРДОГАН: Ерусалим не е обичен геополитички проблем за нас

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се обратил во Парламентот на Турција со долг говор за Ерусалим и Палестина во кој нагласил дека Ерусалим е нивен град.

Ердоган се повикал на владеењето на Османлиското царство во Ерусалим кое траело со векови, поточно, како што навел од 1517. до 1917. година.

– Во тој град, кој моравме да го напуштиме со сози за време на Првата светска војна уште можат да се видат траги од османлискиот отпор. Така да Ерусалим е наш град – рекол турскиот претседател.

– Прашањето за Ерусалим не е обичен геополитички проблем за нас. Најпрво Стари град, срце на Ерусалим, го изградил Сулејман Величествен и нашите претци покажале почитување и високо го ценеле тој град – навел Ердоган.

– Палестинскиот народ таму живеел со векови, но бил окупиран и неговите права биле загрозени – навел турскиот претседател, пренесуваат изреалки медиуми.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...