Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ВРИЕ ВО СТРУМИЦА И КОЧАНИ, голема бројка и во Тетово и Куманово – Детали за сите градови

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19096, бројката на оздравени пациенти е 15645, на починати е 768, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683. Денес се евидентираат два контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 7538, активни 1005

• Куманово 1812, активни 167

• Дебар 287, активни 32

• Штип 1294, активни 69

• Прилеп 737, активни 147

• Тетово 1509, активни 168

• Струга 694, активни 47

• Велес 341, активни 32

• Битола 338, активни 77

• Охрид 442, активни 35

• Кавадарци 252, активни 39

• Гостивар 948, активни 66

• Гевгелија 143, активни 46 (9 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 21 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 316, активни 177

• Крива Паланка 127, активни 35

• Радовиш 102, активни 34

• Крушево 20, активни 1

• Кочани 432, активни 171

• Пробиштип 119, активни 19

• Демир Хисар 62, активни 2

• Македонски Брод 93, активни 3

• Пехчево 46, активни 4

• Берово 130, активни 50

• Валандово 51, активни 36

• Виница 126, активни 37

• Делчево 174, активни 84 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 26, активни 2

• Свети Николе 376, активни 53

• Кичево 336, активни 26

• Ресен 166, активни 8

• Неготино 59, активни 11 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 47 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле нема хоспитализирани позитивни на ковид-19, а хоспитализирани се 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8, а вкупно хоспитализирани се 35 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 189, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...

Забава

Теодора Џехверовиќ искрено се посрамоти кога откри дека истетовирала погрешен збор на ногата, па пораката што сакала да ја испрати доби сосема поинакво значење...