Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

13 години од последниот концерт на ТОШЕ ПРОЕСКИ!

На Градскиот стадион во Скопје, пред повеќе од 40,000 посетители на 5ти октомври 2007 година суперѕвездата Тоше Проески го имаше својот последен концерт, концертот беше од хуманитарен карактер и беше наменет за обнова на основните училишта во земјата.

Тоше загина 11 дена подоцна на 16 октомври 2007 во сообраќајна несреќа во Хрватска. Постхумно беше прогласен за заслужен граѓанин на Македонија. Денот на неговиот погреб, 17 октомври, беше прогласен за Ден на национална жалост.

За потсетување, последниот концерт на Тоше Проески:

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...