Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ФОРМУЛА ЗА УСПЕХ: Како да упеете ништо да не вади од такт

За да водите здрав начин на живот, важно е да се храните здраво, да вежбате и да бидете активни, но и да научите и да се релаксирате. Премногу луѓе мислат дека здрав начин на живот значи дека треба да се откажете од сè што сакате. Иако откажувањето е дел од равенката, тоа не значи дека треба да го намалите квалитетот на вашиот живот.

Почетокот е најтежок

Започнувањето кон патување за здрав живот со себе носи чувство на жртва, бидејќи ги менувате вообичаените оброци и активности во текот на денот. Потоа, ќе ги преиспитате и самите себе и процесот, така што најважно е да го истуркате сето тоа на почетокот и да излезете од сопствените мисли. Секако, важно е да се храните здраво, но и да научите да се опуштите на почетокот и ќе ви биде многу полесно правилно да го одржувате вашиот животен стил.

Тоа чувство на жртва, кое е најчест гостин на почетокот, ќе исчезне подоцна кога малку ќе се стабилизирате. Ќе се чувствувате подобро и ќе видите физички промени, па затоа комбинацијата на здрава исхрана и соодветна релаксација е формулата за успех. Секако, нема да биде секогаш лесно, но запомнете дека сте на патот кон подобри денови, подобро здравје, поголема енергија и самодоверба и ќе знаете дека вреди за целта.

Но, како да се одржи рамнотежата? Бидејќи сепак треба да научите како да се однесувате кога станува збор за празници, годишни одмори, родендени и слично. Важно е да уживате во овие моменти без да дозволите да ве извадат од такт и без да дозволите тоа да биде изговор да не се вратите на вистинскиот пат. Рамнотежата е клучен збор и сооднос „80/20“ за секоја препорака: поминете го најголемиот дел од времето во потрага по здрави навики и опуштете го остатокот.

Ако претерате, бидете свесни дека тоа потенцијално ќе ве чини добро здравје, квалитетен сон, па дури и самодоверба.

Здрав начин на живот

Кога ќе почнете да ги цените долгорочните придобивки од здравата исхрана тоа нема да изгледа како чиста „жртва“. Кога научите да се опуштите и да уживате во вашите омилени задоволства, ќе биде сè подобро за вас, и сето тоа нема да влијае негативно на вашето здравје. Повремено уживајте во парче торта или колач и сигурно ќе напредувате кон подобар квалитет на живот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...