Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Тажна вест: Екс-фудбалер на Алашкерт го даде својот живот за Ерменија!

Стигна тажна вест од Ерменија. 22-годишниот Липарит Даштојан некогашен член на Алашкерт, клуб кој за само една година играше против Македонија ЃП и Ренова во Лига на Европа, го даде својот живот за својата земја.

Даштојан погинал на фронтот во Нагорно – Карабах, каде во изминатите неколку недели војуваат Ерменија и Азербејџан. Вчера исто така на фронтот погина и познатиот ерменски дигач на тегови Татул Арутјунјан. Интересно е што и двајцата се пријавиле на доброволно со цел да ја бранат својата земја Ерменија.

Веста за загинувањето на Даштојан, ја потврди и самиот клуб Алашкерт со официјална објава на својот „Фејсбук“ профил:

Тажна вест од фронтот. Нашиот некогашен фудбалер Липарит Даштојан и се придружи на ерменската војска и го даде својот живот за татковината.Почивај во мир, хероју“, на овој начин Алашкерт се прости од Даштојан.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...