Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СТРАШЕН ПОЖАР беснее на Закинтос (Видео)

Грчките пожарникари вложуваат огромни напори да ја сопрат огнената стихија која беснее во близина на Волимес на островот Закинтос.

Припадниците на пожарната служба денес настојуваат да го спречат понатамошното ширење на шумскиот пожар кој ја пустоши шумата околу плажата Навагио кај Волимес, пренесува агенцијата “ANA”.

На лице место се ангажирани 16 противпожарни системи, 69 пожарникари плус 3 тима кои интервенираат на местата кои се гасени од хеликоптери и авиони.

Пожарот кој избил вчера напладне продолжил да се шири преку ноќ под влијание на силен ветер, што на пожарникарите им оневозможило поефикасно да интервенираат.

најчитани вести

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...