Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Клучни симптоми според кои може да се разликува дали имате грип или Ковид-19

Со претстојната сезона на грип постои зголемена загриженост дека многумина би можеле да заболат од груп или од Ковид-19, или и од двете болести.

Проблемот оваа година е како да се распознаат симптомите на грип од симптомите на зараза со новиот коронавирус.

Здравствените експерти веќе некое време ја предупредуваат јавноста на спојувањето на сезоната на грип со пандемијата на коронавирусот во текот на студените есенски и зимски месеци. Предупредуваат на тоа дека пандемијата на Ковид-19 треба да се стави под надзор пред грипот да почне да се шири меѓу популацијата. Во спротивно, тоа би можело да претставува преголем притисок на здравствениот систем.

Еден начин на кој тоа би можело да се избегне е и со препознавае на двата клучни симптома кои го разликуваат Ковид-19 од грипот. Се работи за дисфункцијата на вкусот (губење на вкусот) и диспнеја (незгодно чувство на недостаток на воздух).

Во британската студија се проучувани симптоми на 417 пациенти со благи или умерени симптоми на болеста Ковид-19 (од кои 163 биле жени).

Најчестите симптоми биле кашлица, болка во мускулите и губиток на апетит. Најчестите оториноларинголошки симптоми биле болка во лицето и опструкција на дишните патишта во носот, се наведува во стуијата.

Исто така, студијата откри дека 85,6 и 88 проценти од пациентите пријавиле губење на мирисот или вкусот.

И кај пациентите кои имаат грип или обична настинка може да дојде до привремено губење на мирисот, но кај пациентите заразени со коронавирусот може да дојде до нагло и посилно губење на мирисот, што може да доведе до неможност за разликување на кисело од благо.

Исто така, Ковид-19 пациентите можат да почувствуваат губење на мирисот и без отекување на слузницата на носот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...