Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Како изгледаат МОРСКИТЕ ГРОБИШТА (ВИДЕО)

Поради пандемијата на коронавирусот што доведе до колапс на туризмот, покрај авионите, ширум светот почнаа да се акумулираат и бродови за кои во моментов нема работа.

Многу крузери беа принудени да заминат „на годишен одмор“, а некои од нив беа закотвени во турското пристаниште Алиага, кое се користи за рециклирање на бродови.

Како и нивните „колеги“ од воздух, крстосувачите завршуваат на „гробишта“, а овие некогаш одлични „морски девојки“ стануваат непрепознатливи парчиња отпад.

Камил Онал, претседател на индустријата за рециклирање на бродови, вели дека тука работеле околу 2.500 работници, и дека се потребни околу шест месеци за да се демонтира еден брод.

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...