Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

И портпаролката во Белата Куќа ПОЗИТИВНА НА КОРОНАВИРУС

Секретарката за печат на Белата куќа, Кејли Мекенани е позитивна на коронавирус, што се утврди по тестот што го направи. Според неа, засега нема симптоми, но ветила дека ќе се изолира, односно ќе оди во карантин и ќе работи далечински. Според медиумите, таа е само една во низата најблиски соработници на претседателот на САД кои добиле Ковид-19.

Во денешното соопштение, таа истакна дека не била во близок контакт со новинари или членови на медиуми, откако добила позитивен тест.

Се верува дека Хоуп Хикс била клучна фигура во ширењето на вирусот во Белата куќа – дека ги заразила Доналд и Меланија Трамп, како и други најблиски соработници на претседателот на САД.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...