Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Библиотекарка НА ТЕРАСА ИМАЛА 30 МРТВИ МАЧКИ, а од станот во Белград изнесени 1.300 вреќи ѓубре

Библиотекарка и нејзината ќерка, со пречки во развојот, кои до неодамна живееле на Медак, во Белград оставиле зад себе четирисобен стан налик на депонија полна со мртви мачки.

– Во станот живееја библиотекарката која беше ментално болна и нејзината ќерка (30) со посебни потреби. Ги закопувале труповите на мачките на терасата од станот, додека остатоците ги чувале во вреќите што со години ги извлекувале од контејнерите! Некои станари ги повикувале сите можни служби 12 години, но никој не сакал да го реши проблемот. Соседот, кој живее долу под нив, конечно успеа да најде инвеститор кој се согласи да го купи овој стан, кој без претерување изгледа како од хорор филм – вели еден од станарите.

Тој додава дека чистењето траело со денови.

– Од станот биле изнесени 1.300 вреќи ѓубре! Наводно биле пронајдени 30 мртви мачки, но јас не ги видов. Отстранувањето на сметот е платено околу 400.000 динари! Чистачите ги фотографираа ужасните сцени на телефон, но немав стомак да ги гледам. Целата зграда беше дезинфицирана четири пати поради лешеви на животни и еден куп бубачки пронајдени внатре – вели закупецот.

Еден сосед тврди дека библиотекарката потекнува од угледно семејство.

– Слушнав дека нејзините родители и сопругот биле сликари. Не знам што и се случи, но таа одеднаш се расипа психички и започна да вади смет од контејнерите – кратко рече постарата жена, додека еден од соседите изјави дека таа и нејзината ќерка немале ниту лични карти.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

По долго боледување на 51 година утринава почина Горан Костадиновски – Гокси, еден од основачите на групата Комити. Си замина еден голем Вардарец, еден...