Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ТОП 5 НАЈНЕОБИЧНИ РАБОТНИ МЕСТА – Дали вие би ги работеле

Постојат многу необични занимања, за кои можеби не сте чуле или не познавате некој што ги работи, но кои се, всушност, многу популарни. Луѓето заработуваат за живот од нив, плаќаат за храна и сметки, исто како и оние кои работат „конвенционална“ работа.

За вас издвојуваме неколку професии, а на прво место е професионалното гушкање („Професионален гушкач “ е името за оние кои се занимаваат со тоа) Можеби звучи неверојатно, но има многу осамени луѓе кои сакаат пријатна прегратка и тие се подготвени да платат и до 80 долари на час за тоа.

Тестер на храна за домашни миленици („Тестер на храна за миленичиња“) овој пат не го прават тоа кучиња и мачки, туку луѓе, за сопствениците да бидат сигурни дека нивните верни пријатели добиваат добра и квалитетна храна. Нивната задача е да проценат дали одредена храна ги исполнува стандардите за квалитет.

Друга интересна работа е тестирање на кревети („Тестер на кревети“), односно неговата удобност. Главната задача на вработениот е да ги тестира душеците и перниците на одредена компанија, но и на хотели. Звучи како работа од соништа? Во реалноста, тоа не е лесна работа. Добриот „испитувач“ треба знае како да легне и на што да се фокусира.

Можеби сте забележале дека козметичките марамчиња и тоалетна хартија обично немаат непријатен мирис и тоа не е случајно. „Душкање на овие производи“ е работа, а работници се ангажирани за да проверат дали компаниите и марамчињата и хартијата немаат непријатен мирис. Инаку, оваа работа е многу тешко да се добие, бидејќи ви треба рафинирано чувство за мирис.

Да стоите во ред за другите е малку попозната работа од оние наведени погоре. Исто така е идеално решение за оние кои не сакаат да чекаат или постојано брзаат. Тие едноставно ангажираат личност да чека ред, а чекањето понекогаш трае со часови. Оваа работа е тешка и мачна, и затоа се плаќа добро.

најчитани вести

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Митко Јанчев пред малку повика на протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде ќе се бара оставка од Мицкоски. “Почитувани, Митко Јанчев, претендент за претседател...

Македонија

ИТНО! ИТНО! ИТНО! Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19! Донацијата е потребна...