Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Дали коронавирусот може да се открие порано: Октриени нови симптоми

Научниците повеќе од 10 месеци бараат начин да го победат вирусот Ковид-19, а во тие обиди секојдневно доаѓаат до нови сознанија за неа.

Така, на почетокот сувата кашлица и треска беа препознаени како симптоми на корона вирусот, како и пневмонијата, а подоцна беа откриени и други симптоми, губење на чувството за вкус и мирис, исфрлање на телото и други.

Научниците сега дојдоа до нови откритија, што може да биде корисно за рано откривање на овој вирус.

Експертите од Кралскиот колеџ утврдија дека главоболките и заморот многу често се појавуваат како рани симптоми на ковид.

Нашите податоци покажуваат дека најчестите рани симптоми на коронавирус се главоболка (82 проценти) и замор (72 проценти), во сите возрасни групи. Само девет проценти од заразените на возраст меѓу 18 и 65 години не ги пријавиле овие симптоми, велат тие.

Сепак, тие предупредуваат дека ако некое лице ги има само овие два симптома „не мора да значи дека станува збор за вирус на корона“.

Треска, постојана и сува кашлица, како и губење на чувството за мирис и вкус сè уште се сметаат за „најсигурни“ знаци на ковид-19.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...