Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ВЕЦЕ ШОЛЈА ОД 23 МИЛИОНИ ДОЛАРИ: Кога ќе видите кој ќе ја користи, јасна ќе ви е цената (ВИДЕО)

НАСА во Меѓународната вселенска станица ќе испрати тоалет вреден 23 милиони долари, специјално дизајниран за астронаутите.

„Вселенскиот тоалет“ на НАСА направен од титаниум, тежок е скоро 50 килограми и е висок 70 центиметри, односно е двојно помал од рускиот што моментално се наоѓа на МСС.

Тоалетот е дизајниран така што може да се инсталира во леталото „Орион“, со кое астронаутите треба да пристигнат на Месечината во блиска иднина, а потоа, можеби, и на Марс.

Додека претходните верзии на тоалетите беа повеќе машки ориентирани, новиот модел на НАСА беше надграден, па седиштето беше навалено и подигнато за да им одговара и на женските астронаути.

Според британски „Индипендент“, астронаутите на МСС во моментов користат вакуумски систем.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...