Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

401 санкциониран возач во Скопје, од кои 110 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (02.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 401 санкциja, меѓу кои возење без возачка дозвола 24 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 110 прекршоци, технички неисправни и нерегистрирани возила 19, 21 санкциониран мотоциклист, 120 меркa за непрописно паркирање, 82 возила се подигнати со специјално возило„пајак“, а изречени се 69 казни за неносење на заштитна маска. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...