Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Тенкот кој би ДОМИНИРАЛ ВО ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА (ФОТО)

Експертите од Воениот историски музеј во Дрезден, Јенс Венер и Бернард Каст, го прогласија Т-72 за најдобар тенк во Третата светска војна и според кои војната започнала случајно за време на Студената војна.

Според експертите, Т-72 бил релативно евтин, а во исто време имал напредни карактеристики, кои ги надминале своите западни колеги.

– Во седумдесеттите години од минатиот век, тенкот беше доста ветувачки во споредба со тенковите што ги имаше НАТО во тоа време – на пример, германскиот „Леопард I“ со многу лесен оклоп или американските тенкови М60 – рече Венер.

Експертот посочи дека оклопот на тенкот Т-72 сигурно го заштитил екипажот од штетните фактори на нуклеарната експлозија, а исто така и од последиците од употребата на хемиско и бактериолошко оружје.

Покрај тоа, како што се наведува, тенкот имал голема огнена моќ, истовремено имал добри способности за маневрирање и бил брз.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...