Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СИТЕ СВЕТСКИ ЛИДЕРИ КОИ ИМАА КОРОНАВИРУС: Трамп е последниот во низата

Американскиот претседател Доналд Трамп е последен во низата светски лидери кои се заразени со коронавирусот.

Позитивен резултат на тестот на Ковид-19 го става во друштво на британскиот премиер Борис Џонсон, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро и рускиот премиер Михаил Мишустин.

Џонсон беше првиот светски лидер што беше позитивен на коронавирус уште во март на самиот почеток на пандемијата. Тој имаше сериозни симптоми и заврши на интензивна нега каде што доби кислород, но не беше на апарати за дишење.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, во јули објави дека има коронавирус без никакви симптоми.

Коронавирус имаа и претседателот на Гватемала, Алехандро Гаматеи и претседателот на Хондурас, Хуан Орландо Хернандез.

Привремената претседателка на Боливија, Жанин Агнес, исто така го имаше вирусот, а новоизбраниот претседател на Доминиканска Република се зарази со коронавирусотвирусот за време на неговата кампања.

Поранешните претседатели на Украина, Колумбија, Казахстан Петро Порошенко, Алваро Урибе и Нурсултан Назарбаев исто така беа позитивни на Ковид-19.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...