Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Мицкоски или Николоски ? Ефтов смета дека актуелниот потпретседател е поквалитетно решение од претседателот

Овие избори , според Васко Ефтов покажале дека актуелниот Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е само лош ученик на поранешниот Претседател на СДСМ Бранко Црвенковски. Ефтов во последната анализа во емисијата „Во Центар“ тврди дека Мицкоски нема ни капацитет да го разбере Црвенковски и неговата стратегија на делување.

Начинот на размислување на Александар Николовски, според Ефтов бил мешавина од начинот на делување на Никола Груевски и Бранко Црвенковски. Николовски, како што вели Ефтов е за неколку класи подобар од Мицкоски кој го забетонирал губитничкиот менталитет. Токму Мицкоски за овие избори како советници ги имал Наташа Савова и стариот тим на Црвенковски кои биле целосно ставени контра Заев. Информациите на Ефтов говорат дека токму од овие кујни излегла идејата за премиер албанец со која што требало да се сруши Зоран Заев. Мицкоски , како главен опонент на Заев, не покажал доволно капацитет за да ја обедини партијата внатре и да ги искористи сите карти на овие избори.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Забава

Оние кои се опоравуваат од вирусот барем 30 дена мора да се чуваат од голем напор, вели др.Ристиќ. Пациенти кои прележале корона вирус не...