Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Даниловски: ГЛУПО Е ДА СЕ НОСИ МАСКА НА ОТВОРЕНО

Многу е поважно да се следи бројот на хоспитализираните, отколку бројот на позитивните лица, зошто тој многу е порелевантен и поверодостоен показател за динамиката на епидемијата, рече во вчерашното гостување во „Само вистина“ епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски.

Исто така како релевантен параметар, се следи и бројот на починатите лица. Бројот на починатите лица во последниве неколку недели имаше блага тенденција на опаѓање, и мене тоа на некој начин ме натера да верувам дека започна да стивнува вирусот. Меѓутоа еве сега гледаме дека веќе имаме зголемување и на бројот на починатите, истакна Даниловски.

Според него, вирусот имаше мутација во месец април, стана поинфективен, но тоа немало реперкусии врз тежината на клиничката слика.

Д-р Даниловски оцени дека нема втор, трет или четврти бран на пандемијата, туку една константна крива, која сега во текот на есенските месеци ќе се зголеми и поради тоа, сите треба да бидат одговорни.

Видете, ќе звучи можеби малку грубо, но според мене, глупо е да се носи маска кога се движите на отворено. Особено ако во околината нема никој, изјави професорот Даниловски во неговото интервју за Канал 5 Телевизија.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...