Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Членови на ВМРО-ДПМНЕ повикaa да се искористи КАПАЦИТЕТОТ НА КВАЛИТЕТНИТЕ КАДРИ и да се слушне апелот за ПРОМЕНИ

Фондацијата “Конрад Аденауер” ги седна на заедничка маса поранешни и сегашни пратеници, приврзаници на актуелното раководство, но и оние кои се за промени во ВМРО-ДПМНЕ.

Разговараа за постизборните предизвици и ЕУ перспективите.

Поранешниот пратеник Илија Димовски упати апел до актуелното раководство да го искористи потенцијалот на искусните и квалитетни кадри но и да ги слушне критиките за потребата од промени.

Пратеникот Тимчо Муцунски смета дека е неопходна европеизација на државата а тоа може да се постигне само со национален консензус.

– Европа не треба да биде само апстрактен поим за ниту еден политичар, вели Муцунски.

Членови на ВМРО-ДПМНЕ повикуваат партијата да го искористи капацитетот на квалитетните кадри.

Илија Димовски апелира раководството на партијата да има поголем слух за потребите од промени затоа што само на тој начин може да се случи обединување.

На трибината присуствуваше и поранешниот амбасадор и вицепремиер Васко Наумовски.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...