Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЦРНИ БРОЈКИ и во Грција: РЕКОРДНИ 460 нови случаи на Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран рекордно висок број нови случаи на Ковид-19, вкупно 460 новозаразени лица, од кои 114 се од фабриката за конзервирање во северниот дел од земјата, 26 по направените тестови на влезните точки во земјата, a повторно најголемиот дел од нови случаи, односно 207 се во областа Атика, јави дописничката на МИА од Атина.

Паралелно регистрирани се и пет смртни случаи.

Професорот епидемиолог Гикас Мајоркинис на денешната редовна прес-конференција за ситуацијата со новиот коронавирус во Грција, рече дека логично е да се очекува зголемување на ширењето на вирусот кон крајот на октомври, со оглед на тоа дека луѓето ќе почнат повеќе време да поминуваат во затворени простори.

Заменик- министерот за цивилна заштита на Грција објасни дека според седмичниот извештај за Ковид-19 во периодот од 24 до 30 септември, просечниот број дневни случаи бил 314, новозаразени се на просечна возраст од 39 години, додека пак просечно, дневно биле направени 10.617 тестови, од кои голем дел биле на влезните точки на земјата.

Од почетокот на епидемијата, во Грција се регистрирани 19.346 случаи на Ковид-19, а починаа 398 лица.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

Захиа Деар, која се прослави како малолетна проститка која меѓудругото спиела и со француските фудбалери Франк Рибери и Карим Бензема, денес е дизајнерка, модел,...