Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЦРНА ГОРА МОЖЕ ДА НЕ ДОБИЕ ВЛАДА: Абазовиќ против повлекување на законот за религија

Вториот договор на коалициските партнери во пресрет на формирањето на новата црногорска влада, наводно е ставен под знак прашалник, пишуваат медиумите во Подгорица, повикувајќи се на барањата на Демократскиот фронт да се повлече Законот за слобода на вероисповед пред изборот на нова извршна власт.

Повикувајќи се на неколку извори од партиите што го сочинуваат парламентарното мнозинство, медиумите тврдат дека тоа е причината поради која не се работи на втѕориот договор за формирање влада.

– Експертски тимови започнаа со работа на вториот договор, но тој е суспендиран до ново известување и ќе видиме кога ќе се продолжи. Ситуацијата дополнително се комплицира со барањето на ДФ предуслов за формирање на нова влада да биде повлекување на Законот за слобода на вероисповед – рече изворот на списокот од, како што се наведува, врвот на коалицијата За иднината на Црна Гора.

Според весникот Подгорица, на повлекувањето на споменатиот закон, наводно, се спротивставуваат „најмалку двајца“ од четворицата заменици на црно-белата листа на Дритан Абазовиќ, кои се само за промена на делови од споменатиот договор.

И, таквиот став, додаваат тие, е близок до некои членови на правниот совет на Митрополијата Црна Гора и Приморскиот крај, како што е Драган Шоч.

најчитани вести

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Забава

Иако велат дека убавината е во очите кој ја гледаат, во овој случај дури и науката докажала дека таа има совршено тело. Ако прашате...

Забава

Пејачката Сандра Африка за свој дом ја одбра населбата која е многу популарна меѓу познатите. Соседите велат дека речиси секојдневно ја сретнуваат во кафулињата,...