Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Холанѓанецот Дани Макели ќе ни суди со Косово!

epa07512885 The referee Danny Makkelie in action during the UEFA Champions League quarter final, second leg, soccer match between FC Porto and Liverpool, at Dragao stadium in Porto, Portugal, 17 April 2019. EPA-EFE/JOSE COELHO

Дани Макели, еден од најдобрите судии во Европа, е делегиран за главен судија за натпреварот Македонија – Косово на 8 октомври. Значи ќе имаме холандска арбитража на историскиот меч од ½ финалето за пласман на ЕВРО 2021 година. Се разбира дека помошниците ќе бидат исто така од Холандија.

Инаку Макели е роден на 28 јануари 1983 година во Вилемсштад, а со ФИФА знакот е од 2013 година. Дека важи за одличен судија доказ е фактот дека го судеше последното финале  во Лигата на Европа помеѓу Севиља и Интер, во кое победи шпанскиот тим. Судеше на СП 2018 во Русија, а беше во финалето и како ВАР судија. Исто така да не заборавиме дека тој на 10.10.2019 година судеше на Арената во Скопје на мечот Македонија – Словенија.

Значи на 8 октомври на мечот со Косово ќе имаме врвно делење на правдата.

sportmedia.mk

најчитани вести

Забава

Марија Шерифовиќ ја посетила слаткарницата на својата мајка Верица Шерифовиќ во Крагуевац, за да научи да прави торта, но и се случил еден пех....

Забава

Овен Ноември носи хармонични моменти со семејството, пријателите и партнерот. Наоѓате утеха во нив, и секогаш кога имате лош ден, тие се тука за...

Забава

Актерката Јелена Јованова или како што уште сите ја знаат – Јелена од Драчево, поради ликот кој го толкуваше во серијата „Преспав“, денес слави...

Балкан

Директорот на Клиничкиот центар во Крагуевац, д-р Предраг Саздановиќ, за РТС вели дека епидемијата полека се шири насекаде во Србија. Тој исто така посочува...