Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

МОЖНОСТ ЗА ФИЗИЧКА НАСТАВА ОД НОЕМВРИ ЗА ПОГОРНИТЕ ОДДЕЛЕНИЈА најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на Сител ТВ, најави дека во ноември може да се дозволи физичко присуство во училиштата и на други одделенија под услов епидемиолошката состојба да остане стабилна.

Сега на почетокот на октомври важно е да има што помал број на деца во затворена протсторија, а доколку епидемиолошката состојба остане стабилна тогаш во месец ноември ќе дозволиме уште некои одделенија да бидат со физичко присуство“, рече Филипче.

Тој вели целта е да се дозволи учениците да се вратат на училиште, но тоа мора се прави чекор по чекор. Како ќе се одрази почетокот на школската година врз епидемиолошката состојба, се очекува да се види кон крајот на октомври.

Ако ова сериозно не ја пореметува епидемиолошката ситуација во месец ноември ќе носиме друга одлука, да размислуваме за децата кои се во шесто одделение или прва година средно училиште. Чекор по чекор, но не сите нагло во затворена просторија“, вели Филиче.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...