Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Како ветераните на ОВК ДОЈДОА ДО ТАЈНАТА ДОКУМЕНТАЦИЈА

Специјализираното обвинителство за злосторства на ОВК на Косово и Метохија заклучи дека она што го објавија ветераните на ОВК може сериозно да го загрози понатамошниот процес, дека сведоците се заплашени и дека е можна одмазда против нив, вели Милован Дрецун, претседател на парламентарниот комитет за Косово и Метохија.

Имајќи го предвид искуството од Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија во Хаг, како што рече, тие ја разбрале опасноста за конечниот исход на гонењето на одговорните за злосторствата на ОВК.

– Според мене, Специјализираното обвинителство сега ќе спроведе истрага за да утврди како документацијата дошла во сопственост на ветераните на ОВК, да види кој го сторил тоа, зошто го сторил тоа и да ги казни одговорните, изјави Дрекун за ТВ Пинк.

Тој додаде дека Специјализираното обвинителство реагирало брзо за да спречи понатамошни обиди за попречување на спроведувањето на правдата и дека тие испратиле порака дека ќе бидат санкционирани за ваквите постапки.

– Ова е многу чувствителна фаза во целиот процес на судење за злосторства извршени од ОВК, судења кои допрва треба да започнат. Целиот процес на утврдување на вистината и казнување на одговорните влезе во чувствителна фаза, кога беше поднесено првото потврдено обвинение, рече тој.

Дрецун потсети на судењето на Рамуш Харадинај кога сведоците исчезнаа на чуден начин и дека ќе биде интересно да се види што ќе стори Специјализираното обвинителство за да ги охрабри сведоците.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...