Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ДОКАЖАНО: Миленичињата се ПОДОБРИ ОД ЛЕКОВИТЕ ЗА СМИРУВАЊЕ

Beautiful couple relaxing at home and loving their pet

Во денешните брзи и прилично стресни периоди, секој ден се бориме со проблеми што можат да нè полудат. Утврдено е дека повеќе од 40% од луѓето на планетата земаат некаков вид на седатив или лекови за смирување, а има и голем процент на оние кои станале зависни од овие лекови.

Стресот е најголемиот непријател на современиот човек и луѓето се обидуваат на секој начин да го надминат. За жал, лековите делуваат како најмоќно оружје, но тие често се меч со две острици. Сепак, лекарите сега ве советуваат да се борите против стресот на друг начин, со помош на животни.

Истражувањата покажаа дека престојот со домашни миленици има ист ефект врз нашиот мозок како и лековите за смирување

Галењето миленичиња драстично го намалува стресот, а шетањето кучиња, галењето мачки, како и уредувањето на аквариуми и справувањето со риби ја намалуваат вознемиреноста и генерално ја зголемуваат среќата кај една личност – изјави еден од лекарите кои го водеа истражувањето.

Значи, ако имате проблеми со стресот и ако ви се чини дека единствениот спас е во лековите, набавете едно мало бушаво суштество и сè ќе ви биде многу полесно.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...