Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

После хаотичната прва дебата на Трамп и Бајден, ќе следи промена на форматот…

Американската комисија за претседателска дебата соопштила дека наскоро ќе усвои промена на форматот со што би се одбегнало повторување на хаточната прва средба на републиканецот Донал Трамп и демократот Џо Бајден.

Комисијата соопштила дека вчерашната дебата “јасно покажала“ дека форматот за останатите дебати е потребна “дополнителна структура, за да се обезбеди правична дискусија“.

Една од можноста која се разгледува е модераторот да добие овластувае да го исклучи микрофонот на учесникот во дебатата додека неговиот противник зборува.

Првата дебата Трамп и Бајден ја обележаа во хаотична атмосвера, со чести упаѓања во збор на соговорникот со остри зборови и лични навреди, каде што модераторот на дебата, новинар на Фокс њуз Крис Волас не успеал да воспостави контрола над дискусијата.

До избори за претседател на САД кој ќе се одржат на 3 ноември, ќе бидат одржани уште две дебати, на 15 октомври во Мајами и 22 октомври во Нешвил.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...