Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Папагали отстранети од зоолошка: МНОГУ ПЦУЕЛЕ ПО ПОСЕТИТЕЛИТЕ

Пет папагали од видот „Африканско сиво“ се верува дека си биле „лошо влијание“ и се разделени откако почнале да пцујат по посетителите. Од зоолошката градина „Линколншир“ сметаат дека папагалите меѓусебно се научиле да пцујат.

Папагалите Били, Елси, Ерик, Џејд и Тајсон се придружиле на  колонијата од 200 папагали во август, но наскоро тие започнале да се учат на пцуење.

„Ние сме навикнати папагалите да пцујат, но никогаш досега немавме видено како тоа го прават пет папагали истовремено. Поголемиот дел од папагалите набрзо стануваат тивки, но овие пет папагали не престануваа со зборење“, истакнал директорот на Зоолошката, Стив Николс.

Набрзо по формирањето на оваа „улична банда“, папагалите биле разделени во различни делови на зоолошката, за да не си влијаат негативно.

The famous swearing parrots unveiled…. 😳😳😳 #lincswildlifepark #lincolnshirewildlifepark #swearingparrots

Gepostet von Lincolnshire Wildlife Park am Dienstag, 29. September 2020

Директорот на Зоолошката нагласил дека досега не стигнала жалба за папагалите, но тие биле разделени поради најмладите посетители. Од зоолошката се надеваат дека во поинакво друштво папагалите ќе комуницираат со звуци препознатливи за расата „Африканско сиво“.

„Посетителите сметаат дека оваа појава е возбудлива и смешна, досега не сме имале жалби. Кога еден папагал ќе ве „отера“, тоа носи насмевки на лицата, што е реткост во една ваква тешка година“, соопштил директорот Николс.

Зоолошката градина „Линколншир“ е живеалиште и на папагалот Чико, кој се најде во многу медиуми откако во септември се прослави со неговата способност да пее поп песни, меѓу кои и „If i were boy“ на Бијонсе.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...