Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НЕВЕРОЈАТНО: До Земјата пристигна сигнал стар седум милијарди години

Сигнал стар седум милијарди години, стигал до Земјата, пренесуваат светските медиуми. Сигналот бил толку силен и во мај минатата година ги активирал ласерските детектори во САД и Италија. Научниците велат дека овој сигнал настанал како резултат на судир на две црни дупки.

„Замислете енергија на осум сонца, отпуштени во ист час. Таков гравитационен шок-бран“, настанал и се раширил од досега најголемото забележано спојување на две црни дупки“, велат научниците.

Сигналот патувал седум милијарди години и стигнал до Земјата. Научниците велат дека сударот на двете црни дупки произвеле едно единствено тело на маса, кое било 142 пати поголемо од нашето Сонце.

Науката веќе подолго време знае за постоењето на помали и поголеми црни дупки. Но, оваа опсервација претставува нова класа на таканаречени дупки со средна големина, кои имаат маса од 100 до 1000 наши Сонца.

Анализата на последните од нив стигнала како резултат на меѓународната „Лиго-Вирго“, соработка која управува со системите за откривање на гравитационите бранови во Америка и Европа.

Ласерските интерферометриски инструменти забележале вибрации во просорот-времето, кои настанале како резултат на катаклизмички космички настани. Од 21. мај 2019 година, сите тие покренале остар сигнал во траење од една десетинка од секундата.

Компјутерскиот алгоритам пресметал дека изворот во последните моменти од двете спирални црни дупки имале поголема маса од Сонцето. Односно едната црна дупка имала 66 пати поголема маса од Сонцето, а другата 85 пати.

Оддалеченоста од ова спојување е проценета на 150 трилијарди километри.

„Тоа е неверојатно“, вели професорот Нелсон Кристенсен од опсерваторијата на францускиот Азурен брег.

„Овој сигнал патувал седум милијарди години. Значи тој настан се случил на половината од постоењето на нашата вселена и сега механички е забележан од детекторите тука на Земјата“, велат научниците.

Судирот на двата вселенски објекти, големи колку 85 наши Сонца, го украде вниманието на голем број научници, затоа што нивното разбирање за тоа, како настануваат црните дупки од ѕвезди кои згаснуваат, не можат да се ослонат на настан со вакви размери.

Ѕвездите, кога ќе го исцрпат своето нуклеарно гориво, колабираат, а нивните јадра, ако се доволно големи се претвораат во црни дупки.

Но, според физичките закони, се претпоставува дека црните дупки не можат да настанат, ако внатрешната маса на таа ѕвездата е помала од 65 до 120 пати од масата на Сонцето.

Ѕвездите кои згаснуваат, кои би можеле да носат такви објекти, би се распаднале сами од себе и од нив нема да остане ништо.

Ако научниците се во право, тогаш најверојатното објаснување за постоењето на објект со 85 пати поголема маса од нашето Сонце, е спојувањето на црни дупки.

Професорот Мартин Хендри од Универзитетот во Глазгов, верува дека ваквите настани можат да имплицираат за начинот на кој настанала вселената.

„Тука зборуваме за хиерархија на спојување, можен пат да се создадат сè поголеми и поголеми црни дупки. Кој знае, може станува збор за спојување на 142 соларни маси на голема црна дупка, со уште поголема од неа. Па како резултат на тоа настанала супер огромна црна дупка, која се наоѓа во средиштето на галаксијата“, смета Хендри.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...

Забава

Сораја Вучелиќ го прослави својот роденден пред неколку дена, каде скапоцените подароци не изостанаа. Се зборуваше дека таа добила подароци вредни над 300.000 евра....