Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Конте: Уживам во настапите на овој Интер, мило ми е што луѓето го препознаваат нашиот потенцијал

Интер фуриозно ја почна новата сезона во Серија А, ја забележа втората победа во првенството, а вечерва со 5:2 славеше против Беневенто. Тренерот Антонио Конте беше презадоволен од настапот на своите играчи и посочи дека тоа е вистинскиот Интер кој ужива да го гледа. „Нероаѕурите“ постигнаа девет голови на два меча, но примија пет што е невообичаено за екипата на Конте.

Ова е тим што напаѓа, создава многу шанси и нормално е да оставиме простор во дефанзивниот ред. Примивме два гола на денешниот меч, па мораме да најдеме некој баланс. Инаку уживам да го гледам овој Интер како игра. Градиме тим што е најважно во моментов, а некој ќе каже сме го победиле Беневенто, но да ги потсетам дека тој тим ја победи Сампдорија во гости пред неколку денови“, изјави Конте.

На прашањето за шансите на Интер за „Скудетото“ Конте изјави:

Не сакам да зборувам на таа тема затоа што ќе бидат извртени моите зборови. Но слушам дека луѓето не гледаат како сериозни конкуренти што значи дека многу сме напреднале. Тоа ме радува затоа што луѓето препознаваат дека имаме потенцијал“, вели стратегот на Интер.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...