Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Зошто Холанѓаните НЕМААТ ЗАВЕСИ НА ПРОЗОРЦИТЕ

Иако Холанѓаните денес главно се декларираат како атеисти, калвинизмот некогаш радикално го смени нивниот начин на размислување, а тоа е причината поради што сè уште немаат завеси на прозорците.

Калвинизмот е насока на протестантизмот што ги постави темелите на холандското општество – дисциплина, трудољубивост и штедливост. И додека католиците веруваат во искупување, калвинистите веруваат дека нашата судбина е предодредена од Бог.

Верникот ја докажува својата вера со самоконтрола и економска активност. Секој материјален луксуз е во спротивност со скромноста на калвинистите. Историски гледано, свештенството на врвот некогаш уживало во придобивките од финансиската добивка, но секогаш зад затворени врати, и уште поважно, спуштени завеси.

Калвинистичкиот менталитет се фокусираше на политиката на отворени врати, бидејќи никој нема што да крие и слично.

Денес, зградите во Амстердам се густо наредени, а прозорските стакла се поголеми отколку во повеќето европски градови. Една девојка од странство, која дошла да живее во Холандија, пишува дека и било непријатно што цело време се чувствувала како воајер и открива дека повремено мавтала со луѓето во становите, но тие не реагирале.

Потоа, на првото жешко лето, таа намерно продефилирала околу нејзиниот стан, исто така без завеси, во бикини.

Никој од улицата еднаш не погледнал кон нејзиниот прозорец или ако погледнале – немало апсолутно никаква реакција.

Помладите генерации полека го фрлаат овој обичај во заборав.

Си-Ен-Ен пишува дека откако имигрантите почнале да пристигнуваат во Холандија, младите Холанѓани сепак сакаа поголема приватност, па сега на нивните прозорци може да се забележат се повеќе и повеќе шаблони и завеси.

најчитани вести

Македонија

Со реакции за вчерашното интервју на Премиерот Заев, денес се јавија и Љубчо Георгиевски и Бранко Црвенковски. Некогашни лути политички ривали, а потоа и...

Свет

Шесмина луѓе, воглавно лекари, денеска се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, соопштиле локални медиуми. Криминална група ги лажела семејства на...

Забава

Марија Сол Перез, аргентинската водителка е една од најатрактивните жени во светот, а посилниот пол никогаш не е рамнодушен на нејзините фотографии и снимки...

Македонија

Денеска (26.11.2020) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при...