Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Во Мадрид се враќа карантинот – НОВИ МЕРКИ ВО УШТЕ ДЕВЕТ ГРАДОВИ

На жителите на Мадрид ќе им биде забрането да го напуштаат градот непотребно, а на посетителите исто така ќе им биде забрането да влегуваат во градот доколку тоа не биде потребно. Тоа е предвидено со новите мерки за борба против коронавирусот објавени од шпанската Влада.

Планирани се нови мерки и за уште девет градови.
Според новите правила, на луѓето ќе им биде дозволено да одат од општина до општина само за да одат на работа, училиште, лекар или да купуваат.

Исто така, се планира работата на баровите и рестораните да биде ограничена на 23 часот, наместо до 1 часот наутро како порано, а јавните паркови и игралишта ќе бидат затворени. Собирите ќе бидат ограничени на шест лица.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...