Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

БРЗИ КОРОНА ТЕСТОВИ ЗА 15 МИНУТИ: Во што се разликуваат и кога ќе бидат достапни

Нов облик на тестирање за Ковид-19, кој дава резултати по само 15-30 минути, ќе биде достапен ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), тоа го најави како „добра вест“ во глобалната борба против пандемијата.

Новинската агенција ПА анализираше неколку основни прашања поврзани со брзите тестови на антитела.

Како работи новиот тест?

Брзите тестови за антитела на САРС-КоВ-2 дејствуваат со откривање на протеини на површината на вирусот. Тестовите, кои се слични на тестовите за бременост, даваат резултати во рок од 30 минути. Ако тестот е позитивен, на екранот се појавуваат две сини линии. СЗО ги одобри овие тестови минатата недела.

Како се разликуваат од другите тестови?

Главната разлика помеѓу брзите тестови на антитела и тестовите засновани на анализа на брисеви земени од носот и грлото, односно тестот кога се зема крв од прстот, е тоа што не е неопходна лабораториска анализа за да се добијат резултати.

Ова значи дека инфекцијата може да се открие во рок од неколку минути, додека за анализа на гените, т.н. PCR тест, трае неколку часа, па дури и денови. Покрај тоа, брзите тестови се значително поевтини (чинат 5 американски долари), но генерално се сметаат за помалку точни од лабораториските тестови.

Колку се важни новите тестови во борбата против коронавирусот

Брзите тестови за антитела САРС-CoV-2 можат да бидат од витално значење за подобрување на капацитетот за тестирање во земји кои немаат доволно лабораториски ресурси и обучен здравствен персонал за да извршат тестови за ПЦР.

Питер Сендс, извршен директор на Глобалниот фонд, партнерство кое работи заедно за да се стави крај на епидемијата, вели дека тестовите се „значаен чекор“ во напорите за борба против вирусот ширум светот.

Кога тестовите ќе бидат воведени

СЗО и нејзините главни партнери се согласија да распределат 120 милиони брзи тестови следниот месец, а според Катарина Беме, извршен директор на непрофитната организација Фондација за иновативна нова дијагностика, првите количини ќе бидат наменети за 20 африкански земји.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...