Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ЧАЈОТ ГО СПРЕМАТЕ ПОГРЕШНО – Еве како до совршена чаша чај

Како го варите чајот со загревање на водата додека не зоврие, а потоа ја преливате кесичката со чај? Експертите од Велика Британија велат дека тоа не е во ред.

Имено, тие веруваат дека врелата вода е мит поради кој чајот нема добар вкус. Со цел чајот, еден од најздравите пијалоци, да има најдобар ефект врз нашето тело, водата не треба да биде потопла од 80 степени.

Мартин Исарк, професионален дегустатор на храна и пијалоци, тврди дека додавањето врела вода е излишно денес, додека порано беше потребно да се осигурате дека водата е безбедна за пиење.

– Премногу топла вода ќе ги убие посакуваните ароми на чај, а ќе имате и силен вкус на суви танини. Со вриење на водата и чување начесичктие во таква вода премногу долго, ќе добиете лоша чаша чај, смета експертот

Исарк  да измешате 80 проценти врела вода и 20 проценти ладна вода во чашата.

За бел, зелен и жолт чај, доволна е температура до 70 степени, за црн чај до 95 степени и за овошен чај до 100 степени.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...