Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ЧАЈОТ ГО СПРЕМАТЕ ПОГРЕШНО – Еве како до совршена чаша чај

Како го варите чајот со загревање на водата додека не зоврие, а потоа ја преливате кесичката со чај? Експертите од Велика Британија велат дека тоа не е во ред.

Имено, тие веруваат дека врелата вода е мит поради кој чајот нема добар вкус. Со цел чајот, еден од најздравите пијалоци, да има најдобар ефект врз нашето тело, водата не треба да биде потопла од 80 степени.

Мартин Исарк, професионален дегустатор на храна и пијалоци, тврди дека додавањето врела вода е излишно денес, додека порано беше потребно да се осигурате дека водата е безбедна за пиење.

– Премногу топла вода ќе ги убие посакуваните ароми на чај, а ќе имате и силен вкус на суви танини. Со вриење на водата и чување начесичктие во таква вода премногу долго, ќе добиете лоша чаша чај, смета експертот

Исарк  да измешате 80 проценти врела вода и 20 проценти ладна вода во чашата.

За бел, зелен и жолт чај, доволна е температура до 70 степени, за црн чај до 95 степени и за овошен чај до 100 степени.

најчитани вести

Забава

Пејачката објавила видео кое ги “вознемири“ сите. На Јелена Карлеуша и недостасува летото, а на нејзините следбеници голотија на Инстаграм. Пејачката на својот Инстаграм...

Забава

Светски познатата поп дива, Мадона, ги загрижи обожавателите со својот последен пост на социјалната мрежа Instagram. Познато е дека Мадона имала одредени естетски зафати...

Забава

Регионалните медиуми пишуваат дека дошол крај на бракот на Северина и нејзиниот сопруг Игор Којиќ, па наводно пејачката сега повторно е заљубена и е...

Македонија

Денеска (26.11.2020) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при...