Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Меркел: НЕМА ВРАЌАЊЕ ВО НОРМАЛА, без вакцина

Германија може да избегне нова национална блокада ако нејзините граѓани се држат до ограничувањата што ги воведе владата за да спречи нов пораст на случаите со коронавирус, изјави канцеларката, Ангела Меркел, во средата за Бундестагот.

Таа, сепак, предупреди на „тешката фаза пред нас, сега, кога доаѓа есента“, потврдувајќи го нејзиното тврдење дека пандемијата може да се влоши во наредните месеци, а Германија веројатно ќе се соочува со скоро 20.000 нови инфекции дневно.

Меркел претходно рече дека владата најверојатно нема да наметне повторно запирање на економијата, но сепак истакна дека животот нема да се врати во нормала се додека „немаме вакцина или третман за коронавирус“.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...