Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Во оваа доба од животот ЛУЃЕТО СЕ НАЈНЕСРЕЌНИ

Луѓето се слични и во текот на животот наидуваат на слични проблеми и недоумици. Научниците го истражувале феноменот на животни подеми и падови и откриле во која фаза од животот луѓето се најнесреќни

За истражувањето, објавено во „Journal of Economic Behavior & Organisation“ научниците испитале 14 милиони луѓе од 40 европски земји, САД и 168 земји преку „Gallup World Pool“

Без оглед на надворешните стресори и индивидуалните настани, врвот на несреќите во животот на луѓето се случува на 49-годишна возраст. Во тие години, луѓето признаваат дека се помалку среќни од вообичаеното.

Резултатот ја поддржува тезата за кризата во средниот живот.

На оваа возраст, луѓето сфаќаат дека поставиле нереални цели во текот на целиот живот. Во исто време, во подоцнежниот живот, работите што порано изгледале нормално се вреднуваат повеќе – на пример, здравјето.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...