Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ајкулите загрозени поради вакцината против КОВИД-19 – НИВНИОТ ЦРН ДРОБ ЈА СОДРЖИ ОВАА МАТЕРИЈА

Половина милион ајкули во светот би можеле да бидат убиени во потрагата по вакцината против Ковид-19, предупредува групата „Сојузници на ајкулите“ (Shark Allies).

Се работи за органската материја сквален, којашто се извлекува од црниот дроб на ајкулите. На пр., за еден тон сквален потребни се меѓу 2.300 и 3.000 ајкули. Според организацијата, за сите луѓе на планетава да добијат вакцина за коронавирус, тоа ќе значи убивање на околу 250.000 ајкули. Две дози од вакцината би убиле половина милион ајкули и, тоа е, како што посочуваат оттаму, сериозна опасност за Земјиниот екосистем.

Фармацевтскиот гигант ГСК моментално користи сквален за вакцините против грип бидејќи ја подобрува ефикасноста на вакцината создавајќи посилна имунолошка реакција.

Според еколозите, треба да се најде начин да се создаде вештачки еквивалент на оваа животинско-растителна материја. Скваленот е природно органско соединение кое се извлекува главно од мастите од црн дроб на ајкула, но може да се добие и од семето на коприва, пченка, од оризот, маслинките… Сите растенија и животни во своето тело произведуваат одредена количина сквален, вклучувајќи ги тука и луѓето.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...