Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ТЕШКИОТ ПАТ ДО УСПЕХОТ НА АНДРИЈА: Живеел во воз една година, а колегите му помагале да преживее

Андрија Милошевиќ важи за еден од најпознатите комичари, но тој никогаш не криел дека неговиот пат до успехот воопшто не бил лесен.

Актерот се осврна на неговите почетоци и откри дека се запишал на актерската академија во Црна Гора на 16-годишна возраст.

 – Сега ми велат дека отсекогаш си бил таков, но искрено не се сеќавам. Само знам дека пред влезот во Академијата не знаев ништо за глума, брзо го спремив Његош и уште две песни и тоа беше тоа. Но, знаев дека сакам да да се посветам на тоа и тоа ме доведе до тука, рече Андрија и додаде дека тајната на успехот е да бидеш приземјен, но да веруваш во своите соништа:

– Никогаш не летав, никогаш не погледнав некого со непочитување или приоѓав некому без почит. Тоа е мое воспитување што го носам од дома. Ми се случија лоши работи, но никогаш не почувствував огорченост поради тоа, секако тие влијаеја врз мене, преовладуваат комплексите. Ние не треба да бидеме пречка во животот на луѓето со тесен ум, но треба да продолжиме постојано, онака како што се чувствуваме и замислуваме “.

Тој се осврна и на тоа колку му било тешко кога се преселил во Белград, имајќи предвид дека тој бил млад актер кој немал голема плата и штотуку почнал да ја гради својата кариера.

– Светозар Цветковиќ ме покани на Ателје 212 да дојдам и тоа беше неверојатен момент за мене. Се сеќавам дека од возбуда добив осип на лицето, не можев да верувам дека припаѓам таму, кога ја видов сцената заради тие ламби на подот, се чинеше дека сум во вселенски брод. Тие почетоци во Белград, колку и да ми беа тешки и без пари, сепак беа среќни. Колеги и пријатели ми помогнаа. Језда ми спремаше појадок, Горан Јевтиќ ми најде работа, но условно кажано најтешко финансиски, а сè уште бев среќен. Живеев во воз една година, затоа што патував секој ден Белград-Црна Гора, за да играм на претстави. Затоа дојдов до идеја сама да ја правам претставата, тоа беше  Само за твоите уши “. Позајмив пари бидејќи платив 200 евра за станот, а мојата плата беше 210 евра“, рече тој во емисијата „Преживеани“ на К1.

После тоа, Андрија вложил многу труд и средства во режијата на претставата „Певај брате“, со која ги наполни салите ширум Балканот и успеа да стане еден од најпознатите комичари во регионот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...