Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

РОДИТЕЛИ ШПИОНИ – Масовно ги следат децата преку апликации

Родителите во Србија станаа вистински детективи, па затоа масовно ги следат и шпионираат своите миленици преку апликации за паметните телефони, во желба да ги заштитат децата од несакани ситуации во кои може да западнат!

Истражувањата покажуваат дека децата поминуваат до седум часа на ден на Интернет и претежно користат паметен телефон, така што родителите започнаа тоа да го користат за да можат да ги контролираат детските активности на нивните телефони, колку време поминуваат играјќи игри или користејќи Вибер.

Покрај тоа, сè поголем број родители одлучуваат да инсталираат ваков вид апликација за следење на сопствените и на телефонот на нивното дете за да знаат каде е нивното дете и што прави во секое време.

Исто така, ако се загрижени и детето не одговори, родителот може да го вклучи микрофонот на паметниот телефон на своето дете во секое време со помош на апликација и на тој начин да слушне што се случува.

– Ја инсталирав апликацијата „Најди ги моите деца“ и и реков на ќерка ми дека ќе ја инсталирам, и го сторив тоа затоа што во областа каде што живееме не е многу осветлена навечер кога таа се враќа дома од училиште во попладневна смена. Постои и опција да се вклучи микрофонот на нејзиниот телефон, односно да може да слуша сè што се зборува, што може да биде корисно, не дај Боже, во лоша ситуација – изјави татко кој ја користи оваа апликација веќе една година.

Тој истакна дека не ја злоупотребува приватноста на својата ќерка на кој било начин, како и дека тој не ја следи, туку внимава само кога таа го напуштила просторот на училиштето и домот и обратно.

– Ако детето не го чуе телефонот, родителот може да го притисне копчето и тогаш телефонот на детето ќе ѕвони силно. Детето нема многу опции и важно е да има копче за аларм во кризни ситуации, и тоа веднаш испраќа предупредување до родителот со точна локација, како копче за паника – објасни овој татко.

Интернет експертот Драган Варагиќ исто така потврди дека се повеќе родители одлучуваат да ги користат овие апликации за да ги следат своите деца.

– Се поголем процент на родители почнуваат да разбираат како работат мобилните телефони, а од друга страна, сè поголем број од нив разбираат колку може да биде опасен Интернетот, поточно времето што едно дете го поминува на телефон. Сето ова заедно води до фактот дека родителите, сакале или не, мора да научат да следат што прават нивните деца – рече Варагиќ за српски Курир и додаде:

– Практично, се поголем процент на родители почнуваат да ги следат своите деца и ги користат овие апликации и тоа е сосема во ред, многу е пожелно и уште поголем број од нив треба да го сторат тоа!

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...