Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЗАТВОР ЗА ЗАБАВА ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈАТА – Ригорозна казна во Мериленд

Строги казни следат во САД за непочитувачите на мерките за заштита од коронавирусот.  Судот во американската сојузна држава Мериленд го осуди 42-годишниот Шон Маршал Мајерс на една година затвор поради непочитување на мерките за спречување на ширењето на Ковид-19.

Имено, Мајерс е прогласен за виновен поради кршење на забраната за организирање собири со повеќе од 10 лица, што беше пропишано од државата Мериленд за време на пандемијата.

На 22 март тој организирал забава во неговата куќа, на којашто присуствувале околу 50 лица. Полицијата интервенирала. Но, седум дена подоцна, добиле дојава дека Мајерс повторно организира забава со повеќе од 50 лица.

Судот смета дека претставува отежнувачка околност што тој се расправал со полицајците кои интервенирале, и тоа во двата случаја.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...