Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Дачиќ: ТАЧИ 99 ОТСТО ЌЕ БИДЕ УАПСЕН

Во Хаг најавено апсење на Хашим Тачи кое треба да се случи наскоро, рече министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ и посочи дека 99 проценти е сигурен  дека тоа ќе биде сторено.

Дачиќ, како гостин на телевизијата „Хепи“, рече дека Тачи знае што го чека и дека судот нема да објави дали обвинението против Тачи е прифатено или не.

– Дали (Тачи) ќе биде осуден или не, не знам. Но, тој ќе биде уапсен, веројатноста е 99 проценти”, рече Дачиќ.

Тој посочи дека не треба да се радува на тоа, туку треба да се бараат докази.

– Треба да учиме од Евреите … да знаеме за секоја жртва, историја, да запомниме, едноставно да бидеме наша национална болка што треба да ја пренесуваме од колено на колено, рече Дачиќ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Македонија

Во акција на Одделот за криминалистичка полиција при БЈБ на МВР кај градските гробишта во Охрид се запленети над 100 килограми марихуана. Според нашите...