Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Дачиќ: ТАЧИ 99 ОТСТО ЌЕ БИДЕ УАПСЕН

Во Хаг најавено апсење на Хашим Тачи кое треба да се случи наскоро, рече министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ и посочи дека 99 проценти е сигурен  дека тоа ќе биде сторено.

Дачиќ, како гостин на телевизијата „Хепи“, рече дека Тачи знае што го чека и дека судот нема да објави дали обвинението против Тачи е прифатено или не.

– Дали (Тачи) ќе биде осуден или не, не знам. Но, тој ќе биде уапсен, веројатноста е 99 проценти”, рече Дачиќ.

Тој посочи дека не треба да се радува на тоа, туку треба да се бараат докази.

– Треба да учиме од Евреите … да знаеме за секоја жртва, историја, да запомниме, едноставно да бидеме наша национална болка што треба да ја пренесуваме од колено на колено, рече Дачиќ.

најчитани вести

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...

Македонија

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла. Преку денот ќе дува слаб јужен ветер. Минималната...